Cieľom tohto vzdelávacieho modulu je oboznámiť účastníkov so základnými princípmi a najnovšími trendmi v oblasti hodnotenia trvalej udržateľnosti budov i základnými prvkami európskeho konceptu posudzovania udržateľnosti podľa ustanovení CEN / TC 350. Osnovy modulu AM1 obsahujú princípy a trendy v posudzovaní, manažmente a certifikácii udržateľnosti budov. Hlavným cieľom tohto modulu je vyškoliť moderných a kvalifikovaných poradcov v sektore udržateľnosti budov. Účastníci by po jeho absolvovaní mali byť schopní poskytovať poradenstvo v oblasti hodnotiacich systémov (napr. LEED, BREAM, SBTool, DGNB) i hodnotiacich kritérií pre posudzovanie udržateľnosti a monitoringu realizácie projektu.
Jednou z aktuálnych tém v súčasnom stavebnom sektore je aj životný cyklus budov a posudzovanie udržateľnosti týchto stavieb. Pri posudzovaní udržateľnosti budov je potrebné vziať do úvahy rôzne sociálne, ekonomické i environmentálne aspekty, ktoré majú vplyv na ich technickú a funkčnú hospodárnosť. Účastníci sa v module AM2 oboznámia so všeobecnými princípmi, ktoré sú uplatňované v rámci metód LCA a LCCA, pričom obe tieto metódy sa využívajú pri popise a kvantifikovaní environmentálnych i ekonomických vlastností budov v súvislosti s energetickou efektívnosťou a využívaním obnoviteľných zdrojov energií. Zároveň si osvoja základné pojmy ako životný cyklus budov, environmentálne a ekonomické charakteristiky budov, systémové hranice, databázy a nástroje a iné faktory ovplyvňujúce ich energetickú efektívnosť a hospodárnosť. Poznatky získané v tomto vzdelávacom modulu využijú pri certifikácii budov.
Hlavným cieľom tohto vzdelávacieho modulu je poskytnúť odborne spôsobilým osobám pre oblasť energetickej certifikácie budov prehľad o aktuálnom vývoji v oblasti výpočtov energetickej hospodárnosti budov. Témy, ktoré sú obsiahnuté v jeho osnovách, sú zároveň vhodné pre tvorcov národnej legislatívy a výrobcov materiálov či technických zariadení, ktoré súvisia s energetickou hospodárnosťou budov. Obsiahnutý výklad nadväzuje na ciele stanovené Európskou úniou a národnou legislatívou pre budovy s takmer nulovou spotrebou energií. Účastníci tohto študijného modulu sa oboznámia s európskymi i medzinárodnými normami platnými pre oblasť výpočtov energetickej hospodárnosti budov, na ktoré nadväzuje aj slovenská legislatíva. Modul sa zameriava na druhú generáciu týchto noriem, ktoré majú čoskoro vstúpiť do platnosti. Obsiahnuté témy poskytujú informácie o faktoroch, ktoré je potrebné zohľadniť pri obnoviteľných zdrojoch energií v súvislosti s výpočtom energetickej hospodárnosti budov.
BIM je pre projektantov, technikov, zhotoviteľov, developerov, investorov, konzultantov alebo dodávateľov skvelý nástroj pre čo najefektívnejšie využitie svojho času investovaného do výstavby. Informačné modelovanie budov (Building Information Modeling, BIM) často začína vytvorením inteligentného 3D modelu, ktorý slúži ako platforma pre všetkých stavebných partnerov na zdieľanie dokumentov a koordináciu prác počas celého životného cyklu stavby. V tomto module účastník získa množstvo informácií o BIM projektovaní - od obsahu a rozsahu BIM projektu cez pracovné postupy, komunikáciu v rámci projektovej činnosti až po digitalizáciu samotných existujúcich stavieb. Veríme, že tento bezplatný modul Vám pomôže nahliadnuť do tejto problematiky a pochopíte výhody BIM projektovania ako aj výhody používania výsledkov digitálnych pracovných postupov.
This webinar is the result of task 3.5 enabling e-learning. It forms study material for e-learning module (webinar) on the topic of Effective data collection for digitization of existing assets with special focus on Terrestrial Laser Scanning. Laser scanning has become a part of the surveying practice during the last three decades of the development of scanning systems. Laser scanning technology is one of the most effective methods of spatial data acquisition and creation of 3D models in the present days. The advantage of terrestrial laser scanning (TLS) to conventional geodetic methods is the effectiveness of spatial data acquisition. It is used more and more in surveying, civil engineering, industry, architecture, archeology, and in many other similar areas. TLS systems enable documentation of the whole measured object with all constructional elements. The high scanning speed of the current scanners enables a significant reduction of time necessary for measurement, an alternatively increasing amount of obtained information about the measured object. More data (several million points) enable creation of complex models or documentation of objects in the form of a detailed point cloud.
The module is divided into three main parts: 1. Laser Scanning Systems, 2. Point cloud Processing and 3. Modeling and Analysis. This is the first part - Laser Scanning Systems dealing with the basic functional principle of laser scanning. The principle of 3D optical measuring systems, the categorization of different laser scanning systems, and the measurement using terrestrial laser scanners are described in the individual sections of the document.
This webinar is output no. 3.3, which is the result of task 3.5 enabling e-learning. The module contains the general principles of Information Modeling of buildings supplemented with the theoretical background necessary for acquiring basic knowledge. The second part focuses on the performance of a new profession - BIM manager, his tasks, responsibility, and integration into the company structure. The last part within the module is the collision detection process on the project, which contributes to smoother construction, elimination of project errors and additional work.
Hlavným cieľom tohto vzdelávacieho modulu je poskytnúť základný prehľad o integrovaných systémov v budovách. Účastníci získajú poznatky o vhodných kombináciách technických systémov s pasívnymi konštrukčnými opatreniami a ich integrácii do návrhu tak, aby dosiahli hospodárnu prevádzku v budovách a dokázali navrhovať trvalo udržateľné budovy. Absolventi kurzu získajú základný prehľad o najdôležitejších systémoch vykurovania, chladenia, vetrania, klimatizácie a osvetlenia. Cieľom tohto modulu je podporiť integrovaný prístup v oblasti architektúry a technických systémoch budov. Modul obsahuje päť učebných jednotiek, ktoré na seba tematicky a didakticky nadväzujú vrátane praktických cvičení zameraných na problematiku energetickej hospodárnosti budov.
Snaha o udržateľnosť sa v súčasnosti objavuje naprieč celým spektrom priemyselných odvetví a čoraz viac ju vidieť i cítiť aj v stavebníctve. Na toto úsilie nadväzuje aj vzdelávací modul BS2, ktorý sa zameriava najmä na systémy využívajúce obnoviteľné zdroje energií a ich implementáciu pri výstavbe budov. Modul poskytuje záujemcom prehľad o relevantných technológiách, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energií (RES), ich systémoch, aplikácii, výkone a možnostiach ich integrácie do budov. Hlavný dôraz je pritom kladie na integračný prístup v procese navrhovania a potenciálnych interakciách systémov s celkovým dizajnom budov. V piatich učebných jednotkách, ktoré na seba tematicky a didakticky nadväzujú, ponúka analýzu funkčnosti jednotlivých systémov, ako aj ich výhody a nevýhody pre rôzne typy budov.
Cieľom tohto vzdelávacieho modulu je poskytnúť účastníkom poznatky potrebné pre výkon jednoduchých simulácií energetického správania sa budov v rôznych simulačných prostrediach. Naučia sa pritom vyberať si vhodné nástroje, ktoré im pomôžu zodpovedať konkrétne otázky súvisiace so spotrebou energií. Cieľom tohto modulu je poskytnúť prehľad o viacerých simulačných prostrediach a pochopiť výpočet vplyvu rôznych okrajových a návrhových podmienok zásadných pre budúce energetické správanie sa budov. Účastníci sa počas štúdia oboznámia s rôznymi nástrojmi používanými na simuláciu energetického správania sa budov a osvoja si správne spôsoby výberu vhodných nástrojov. Po ukončení tohto vzdelávacieho modulu by mali byť schopní vykonávať základné simulačné úlohy v dynamickom simulačnom prostredí.
Vysoko výkonné a udržateľné budovy sa líšia od klasických budov napríklad v efektívnosti využívania zdrojov energie i vody, v kvalite vnútorného prostredia, environmentálnymi dopadmi na životné prostredie a ďalšími faktormi. Modul BS4 preto ponúka účastníkom možnosť osvojiť si metodický prístup k hodnoteniu technicky vysoko vyspelých budov. Tento Zameriava sa najmä na obvodové plášte technicky výkonných nebytových budov. Účastníci sa môžu prostredníctvom jeho osnov oboznámiť s aktuálnym stavom a prebiehajúcim výskumom v oblasti adaptívnych, viacfunkčných obvodových plášťov budov a aktívnych systémov začlenených do obvodových stien. Hlavým cieľom tohto vzdelávacieho modulu je oboznámiť účastníkov so zásadami navrhovania, výkonovými i návrhovými parametrami progresívnych obvodových plášťov.
Súčasní odborníci pôsobiaci v stavebnom sektore predstavujú jadro procesu, ktorého výsledky budú využívať súčasné i budúce generácie. Stoja preto pred náročnou a zodpovednou úlohou navrhovať stavby, ktoré budú spĺňať tie najprísnejšie požiadavky energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľných zdrojov energií (Build Up Skills a ingREeS). Modul CD1 poskytuje základný úvod do problematiky adaptívneho navrhovania budov, ktoré spĺňajú atribúty energeticky úsporných a udržateľných stavieb schopných prispôsobovať sa klimatickým zmenám. Hlavným cieľom modulu je sprostredkovať účastníkom základné princípy pre bioklimatické navrhovanie budov.
Hlavným cieľom tohto vzdelávacieho modulu je prehĺbenie poznatkov o parametroch, ktoré ovplyvňujú energetickú efektívnosť budov. Účastníkom kurzu pomáha ozrejmiť jednotlivé ciele a optimalizačné opatrenia dôležité pri navrhovaní pasívnych budov, budovaní energetických systémov a využívaní obnoviteľných zdrojov energií. Modul CD2 poskytuje prehľad o kľúčových metodologických prístupoch a sústredí pozornosť najmä na architektonické (pasívne) prístupy potrebné pri navrhovaní energeticky efektívnych budov.
Jednou z najväčších výziev súčasnej generácie je vytvorenie udržateľného a nízkoenergetického stavebného prostredia, ktoré bude zdravé, bezpečné a užívateľom bude poskytovať dokonalý komfort. Modul CD3 je zameraný na vybrané zložky vnútorného prostredia, ktoré významne ovplyvňujú energetickú hospodárnosť budov a jeho hygienickú kvalitu. Väčšina informácií v module sa týka „bežného“ vnútorného prostredia (t.j. budovy určené na bývanie, administratívne budovy, školské stavby a iné.). Výsledným zámerom tohto modulu je pochopenie cieľov a princípov tvorby vnútorného prostredia budov s ohľadom na denné svetlo, preslnenie, tepelnú pohodu a vnútorný vzduch.
V posledných rokoch sa čoraz viac kladie dôraz na ochranu životného prostredia. Táto problematika sa logicky nevyhýba ani stavebnému sektoru a jedným z efektívnych prostriedkov ako dosiahnuť tento cieľ, sú aj ekologické (zelené) výrobky. Európska únia aktívne podporuje využívanie ekologických produktov v stavebníctve. Jej cieľom je najmä dosiahnutie stanovených klimatických cieľov a významnejšie využívanie obnoviteľných zdrojov energií. Modul CD4 poskytuje účastníkom stručný pohľad na aktuálny vývoj v oblasti európskej politiky a normalizácie, pričom poukazuje aj na rôzne problémy pri definovaní pojmu „ekologickosť“. Zároveň predstavuje základné zásady posudzovania parametrov vplyvu stavebných výrobkov na životné prostredie.
Modul CD5 sa zameriava na prehlbovanie vedomostí v oblasti stavebnej fyziky, prvkov termodynamiky a modelovania šírenia tepla. Prostredníctvom tohto modulu získajú účastníci zaujímavé poznatky o modelovaní energetických tokov, ktorého hlavným cieľom je zabezpečenie tepelnej pohody vnútorného prostredia budov a využívanie energeticky úsporných zdrojov. Po ukončení štúdia by mali byť účastníci schopní vytvárať základné modely šírenia tepla a energie pomocou jednoduchých počítačových modelovacích nástrojov. Hlavným cieľom modulu je poukázať na existujúci vzťah medzi stavebnou fyzikou, matematickými výpočtami a počítačovým modelovaním budúceho správania sa budov s ohľadom na požadovanú úsporu energií.
Pod pojmom BIM si dnes každý predstaví niečo iné. Samozrejme, že do istej miery je to pochopiteľné, nakoľko pre každého účastníka výstavby poskytuje iné výhody. Napokon BIM je súčasťou stavebníctva, a preto sa dotýka každého, kto do sa v tejto oblasti pohybuje. Miera nejasnosti ohľadom základných princípov BIMu si vyžaduje jasné definovanie pojmov, úloh a procesu ako takého. Aj keď v súčasnosti nemá BIM presne ustanovenú definíciu, najmä kvôli rôznym rozchádzajúcim sa významom slovesa modelovanie, je zrejmé, že sa jedná o nezvratný osud stavebníctva, ktorý posúva oblasť digitalizácie stavebného sektora o ďalší krok vpred.
Národná rada Slovenskej republiky prijala zákon č. 46/2024 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. Základným dôvodom prijatia novely bolo rozhodnutie o odložení účinnosti zákona č. 201/2022 Z. z. o výstavbe. Touto novelou sa mení a dopĺňa nielen stavebný zákon, ale okrem iných legislatívnych predpisov aj zákon č. 205/2023 Z.z. o zmene a doplnení niektorých zákonov v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Tento seminár sme zaradili do informačných seminárov projektu SEEtheSkills, ktorého jedným zo základných výstupov v rámci aktivít je stanoviť legislatívnu cestovnú mapu a porovnať možnosti zmien stavebnej legislatívy v kontexte udržateľného rozvoja a energetickej efektívnosti budov v jednotlivých partnerských krajinách. Základným stavebným kameňom slovenskej legislatívy pre výstavbu sú práve nový zákon o územnom plánovaní, stavebný zákon a zákon č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch. Prepájanie odborníkov na stavebnú časť legislatívy s odborníkmi na energetickú efektívnosť budov znamená lepšie chápanie procesov vedúcich k zelenej výstavbe.
Snahy o digitalizáciu činností možno v súčasnosti pozorovať vo všetkých priemyselných odvetviach a inak tomu nie je ani v stavebnom sektore. Viaceré zmeny prináša používanie informačného modelu budovy známeho pod skratkou BIM (z angl. Building Information Modeling). Na toto úsilie nadväzuje aj vzdelávací modul LQ1, ktorý je zameraný na prehĺbenie poznatkov v oblasti riadenia životného cyklu projektu z pohľadu navrhovania a výstavby energeticky efektívnych budov. Zaradené študijné materiály poskytujú účastníkom kurzu komplexné informácie o jednotlivých fázach projektu počnúc návrhom až po facility manažment. Hlavným cieľom tohto modulu je snaha o zefektívnenie procesov pomocou pokrokových riadiacich nástrojov a techník. Absolventi tohto študijného modulu by mali byť po jeho ukončení schopní porozumieť úlohám systému BIM v stavebnom procese i facility manažmentu. Naučia sa tiež, ako si zvoliť najvhodnejšie softvérové nástroje a osvoja si príslušné hodnotiace metódy.
Snahy o zabezpečenie trvalej udržateľnosti čistého životného prostredia možno v súčasnosti pozorovať vo všetkých priemyselných odvetviach a nevyhýbajú sa ani v stavebnému sektoru. Súčasťou tohto úsilia tak je aj efektívne riadenie odpadového hospodárstva na stavenisku. Stavebný odpad prispieva významnou mierou k celkovej tvorbe odpadov a je preto dôležité, aby sa tejto oblasti venovala zvýšená pozornosť. Cieľom tohto vzdelávacieho modulu je získať poznatky potrebné pre efektívne riadenie odpadového hospodárstva na stavenisku. Účastníci tohto modulu sa oboznámia s konkrétnymi legislatívnym požiadavkami kladenými na túto oblasť a s nástrojmi, pomocou ktorých ich dokážu efektívne napĺňať. Hlavným zámerom modulu je sprostredkovať základné ciele a princípy efektívneho riadenia odpadového hospodárstva na stavenisku. Získané poznatky pomôžu absolventom riadiť činnosti na stavenisku tak, aby dokázali minimalizovať vplyv odpadov zo stavebnej činnosti na životné prostredie.
Jednou z najviac rezonujúcich tém vo svete stavebníctva je snaha o budovanie energeticky úsporných budov. Neoddeliteľnú súčasť tohto úsilia tvorí komplexný proces energetickej certifikácie budov, ktorého finálnym výstupom je energetický certifikát. Hlavným cieľom tohto vzdelávacieho modulu je rozšíriť poznatky účastníkov o tom, akým spôsobom možno úspešne absolvovať celý proces energetickej certifikácie tak, aby bol zachovaný súlad s platnými kritériami pre energeticky úsporné budovy. V rámci tohto modulu si budú môcť osvojiť príslušné schémy posudzovania energetických systémov budov a jednotlivé vstupy potrebné na úspešnú realizáciu certifikačného procesu, ktoré im umožnia lepšie pochopiť dopady prípadných pochybení v návrhoch i realizácii.
Problematika energetickej efektívnosti budov v súčasnosti stále silnejšie rezonuje v povedomí ľudí po celom svete a výnimkou v tomto smere nie sú ani štáty Európskej únie (EÚ). Príslušné štatistiky zreteľne ukazujú, že budovy prispievajú až 40 % k celkovej spotrebe energie a ich podiel na tvorbe emisií skleníkových plynov na území EÚ predstavuje 36 %. Nie je preto žiadnym prekvapením, že znižovanie spotreby energie a využívanie obnoviteľných zdrojov energií predstavuje oblasť, ktorej je venovaná taká pozornosť. Cieľom tohto modulu je oboznámiť účastníkov so systémovým prístupom k hodnoteniu energetickej hospodárnosti budov, ktorý je daný legislatívnym rámcom európskych smerníc a nariadení, ako aj ďalšími právnymi predpismi (zákonmi i vyhláškami) platnými v členských štátov i príslušnými technickými normami CEN (EN, EN ISO) a pôvodnými slovenskými technickými normami (STN).
This webinar is output No. 3.3, which is the result of task 3.5 enabling e-learning. It forms study material for e-learning module (webinar) on the topic of The influence of critical details of insulation system integration on aperture construction on energy efficiency and construction physics. The webinar is an introduction part to this topic with focus on the critical details of this issue.
The module is divided into three main parts: 1. Introduction – critical details, 2. Preparation - Design and 3. Execution - Construction. This is the first part, that deals with the critical details of this issue. The factors having direct impact on the energy efficiency of the building itself, the basic requirements for new and significantly renewed buildings and the individual stages of chosen technological procedures are described in this document.
This webinar is output No. 3.3, which is the result of task 3.5 enabling e-learning. It deals with thermal comfort in indoor living spaces, as it is known that thermal comfort is closely related to the thermal balance of the human body. This balance is influenced by objective parameters of the environment - air temperature, mean radiation temperature, air speed and relative humidity, and subjective parameters - metabolic rate and thermal insulation of clothing. Key documents in the design and assessment of technical systems are technical standards and decrees of the Ministry of Health. The main goal in the design and operation of buildings is to ensure a comfortable and healthy indoor environment. At the same time, the economic goal is to achieve optimal energy consumption. In Slovakia, measures have been taken to reduce energy consumption for several decades. The internal temperature has a significant influence on the optimization of the need for heat, at the same time we must make sure that reducing energy consumption does not come at the expense of thermal comfort. From the knowledge gained through calculations and research, it follows that temperature has a very significant effect on energy consumption.
Zadajte svoju e-mailovú adresu, následne Vám bude zaslaný e-mail s inštrukciami pre nastavenie nových prístupových údajov.